Андон Брештенски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роден непознато
Брешчени, Костурско, Егејска Македонија
Починал 22 февруари 1907
Жупанишча, Костурско, Егејска Македонија


Андон (Доне, Доно) Брештенски, бил македонски револуционер, костурски реонски војвода на Македонската револуционерна организација.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во Костурско село Брешчени, денес Авги, Грција. Добива основно образование. Влегува во ВМОРО и извршува терористички задачи. Заедно со Вангел Поп Христов го убиваат Ахмед бег од селото Желегоже, Костурско. Во 1907 година е назначен за војвода на Нестрамкол. Но на пат за регионот загинува во Жупанишча заедно со Митре Влаот, Вангел Поп Христов и Иљо Вмбелски. Погребан е заедно со своите другари во Апоскеп, откако нивните тела се изложени во Костур.

На 13 март 1907 година, околиската чета на ВМОРО влегува во Жупанишча и ги казнува со смрт предавниците Кољо Гечов, Ставро Шишов и Димитар Апостолов [1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Марков, Георги Христов. Хрупищко, Хасково, 2002, стр. 169 - 174.