Јордан Спасов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јордан Спасов
Cheta of IMARO in rest.jpg
Роден 1875
Кнежје, Светиниколско, денешна Македонија
Починал 25 јули 1908
Кратовско, Македонија


Јордан Спасов бил македонски револуционер учесник во македонското револуционерно движење и деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Спасов е роден во 1875 година во штипскoто село Кнежје, тогаш во Османлиското Царство. Останува без образование и станува четник во ајдустската чета на дедо Димо. Со неа во 1895 година учествува во Мелничкото востание на Македонскиот комитет. При разбивањето на четата е заробен и затворен.

Бил амнестиран и повторно започнал со револуционерна дејност и во 1900 година станува четник во четата на Мирче Ацев. Подоцна долги години е војвода на ВМОРО во Кратовската околија која ја обиколува со чета од 15 души [1].

Бил суден од војводски суд и убиен во првите денови на Хуриетот поради обвинение и инсистирање од страна на Тодор Александров[2].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Георгиев, Величко, Стайко Трифонов, История на българите 1878 - 1944 в документи, том 1 1878 - 1912, част втора, стр. 475-481., „Българските революционни чети в Македония според доклад на А. Тошев до министъра на външните работи и изповеданията Д. Станчов“
  2. Думбалаковъ, Михаилъ. Презъ пламъцитѣ на живота и революцията, томъ ІІ, София, 1937, стр. 202.