Гоце Имов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоце Имов
Delchev and imov.jpg
Роден 29 септември 1882
Кукуш, Егејска Македонија
Починал 28 април 1961
Крџали, Бугарија

Гоце Имов бил македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, војвода и раковидетел на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Имов е роден во 1870 година во градот Кукуш, тогаш во Османлиското Царство, денес Кукуш, Грција. Влегува во ВМОРО во 1898 година и од 1902 година е селски војвода на Организацијата. Учи во Солунската машка гимназија „Св. Кирил и Методиј“, но ја напушта и во 1891 година се запишал во Военото училиште во Софија заедно со сограѓанин си Гоце Делчев. Откако го завршува се враќа во Кукуш и станува продавач на пашкули. Истовремено со тоа се занимава со револуционерна дејност и во 1904 година е избран за член на Кукушкиот околиски револуционерен комитет. По Првата светска војна се населил во Крџали, Бугарија, каде и умира во 1961 година [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 66.