Кочо Песнаџиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кочо Песнаџиев
Роден непознато
Битола, Македонија
Починал 21 мај 1903
Могила, Битолско, Македонија

Кочо Песнаџиев — македонски револуционер, четник и терорист на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Кочо Песнаџиев е роден во град Битола, тогаш во Отоманското Царство. Влегува во терористичка група на ВМОРО со Иван Кафеџијата, Миалече Лисолаец, Михаил Димев и Начо Џивџанов. По откритијата на Јосифовата афера е уапсен, но е амнестира во февруари 1903 година. Георги Поп Христов се сеќава на него:

... еден многу храбар и решителен млад човек, кој беше целиот посветен на делото. Тој беше заедно со мене во затвор и по амнестијата тој беше првиот кој нарами пушка и стана четник. Умре си мирно, бидејќи си исплати на полицаецот Саид Ефенди.

Влегува во четата на Парашкев Цветков, која е опколена од турски аскер на 21 мај 1903 година во Могила. Тогаш Кочо Песнаџиев загинува [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Спомени на Георги Поп Христов