Прејди на содржината

Тодор Павлов (дипломат)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тодор Павлов
Роден 1878
Скопје, Македонија
Починал 1948
Софија, Бугарија
Оваа статија е за дипломатот Тодор Павлов. За комунистот Тодор Павлов видете Тодор Павлов.

Тодор Павловмакедонски дипломат во Бугарија.

Животопис[уреди | уреди извор]

Тодор Павлов е роден во Скопје, Македонија. Завршува социјални науки во Швајцарија. По Младотурската револуција во 1908 година заедно со Панчо Дорев станува пратеник во Османлискиот парламент од Сојузот на бугарски уставни клубови. По доцна зазема бугарски дипломатски позиции во Албанија (од 19 мај 1914 год. до 9 октомври 1915 год.), Турција (од 12 март 1921 год. до 7 март 1922 год.) и Унгарија (од 6 ноември 1924 год. до 26 август 1927 год.). Тој е полномошен министер на Бугарија во Турција од 1927 до 1933.

Извори[уреди | уреди извор]