Милан Делчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милан Делчев
Milan delchev.jpg
Роден 1883
Кукуш, денес Грција
Починал 12 јуни 1903
Неманци, денес Грција

Милан Делчев бил македонски револуционер учесник во македонското револуционерно движење и деец на Македонската револуционерна организација [1][2].

Животопис[уреди | уреди извор]

Споменикот „Паднати за слободата на Македонија“ во Ќустендил со името на Делчев (20-и во втората колона).

Милан Делчев е роден 1883 година во Кукуш, тогаш во Отоманското Царство. Се родил како трет син на Никола Делчев и Султан Делчев, а негови браќа се Гоце, Димитар и Христо Делчев.

Милан Делчев станал четник при војводата Крсто Асенов во 1901 година. На 20 јуни 1903 година [3], за време на Илинденското востание, Милан го изгубил контактот со својата чета и кај селото Неманци бил убиен од аскерот.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Дино Кьосев, „Гоце Делчев, Писма и други материали“
  2. Енциклопедия България, том 2, Издателство на БАН, София, 1981.
  3. Ванчо Ѓорѓиев „Слобода или Смрт: македонското националноослободително дело во Солунскиот вилает 1893 - 1903 година“, Скопје, Институт за историја - Филозофски Факултет, 2003.