Иван Котев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иван Котев
Роден непознато
Крушево, Македонија
Починал 12 јули 1913
Журче, Крушевско, Македонија


Иван Котев, познат како Ванчо Белувчето бил македонски револуционер, крушевски војвода и терорист на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Котев е роден во Крушево, тогаш во во Османлиското Царство. За време на Илинденското востание е четник при Иван Алабакот. Во Првата балканска војна Котев е војвода на чета и зема учество во ослободувањето на Крушево.

Загинува на 12 јули 1913 година во борба со српска потера помеѓу селата Ракитница и Острилци, кај Журечката река. Србите му ја отсекле главата по борба и ја разнесувале низ улиците на Крушево за да го заплашат македонското население [1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893 – 1934). Биографично-библиографски справочник. София, 2001, стр. 83.