Крушевско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот Крушевско се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот Крушево, т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во општина Крушево, според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Крушевско , но некогаш и не.

Види исто така[уреди | уреди извор]