Иван Велков (револуцинер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Велков
Роден 1870
Кавадарци, Македонија
Починал 1907
Кавадарци, Македонија

Иван Велков — македонски револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Иван Велков е роден во Кавадарци, тогаш во Отоманското Царство. Се занимавал со трговија. Во летото 1894 година влегол во првиот револуционерен комитет во Кавадарци, основан од страна на Даме Груев. По Солунските атентати е уапсен и во август 1903 година е заточен на Родос. Подоцна добил амнестија, но во декември 1906 година повторно е уапсен и затворен во Кавадарци. Починал неколку месеци по излегувањето од затвор.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 26.