Петар Железаров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петар Железаров
Роден 1875
Битола, Битолски Вилает, Османлиска Империја
Починал 20 март 1905(1905-03-20) (возр. 29–30)
Дрен, Битолски Вилает, Османлиска Империја

Петар Н. Железаров, познат како Петре Железарчето, ― македонски свештеник и револуционер, претседател на Кичевскиот околиски комитет на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во 1875 година во градот Битола, тогаш во Отоманското Царство. Влегува во ВМОРО и извршува терористички задачи. Од 1900 година е реонски началник, а од април 1903 година влегол во четата на Георги Сугарев. Земал учество во Илинденското востание како војвода на чета со која се борел во Смилево и на други места.

По поразот на востанието е избран за член на Битолскиот околиски комитет на ВМОРО. Подоцна станал војвода во Мариово [1].

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 56.