Трифун Иванов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трифун Иванов
Роден 1879
Јанковец, Ресенско, Македонија
Починал непознато
непознато

Трифун (Трифон) Иванов — македонски револуционерен, деец на Македонската револуционерна организација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Трифун Иванов е роден во 1879 година во ресенското село Јанковец. Се приклучува кон ВМОРО како терорист на ВМОРО, а подоцна е војвода во Битолско. Предаден е од поп Ставре при Попставревата афера, уапсен и осуден на 3 години затвор, иако успешно ги крие тајни документи во себе. Во 1903 година е амнестира и учествува во Илинденското востание како војвода на селската чета од Избишта [1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 63.