Охридско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поимот Охридско се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот Охрид, т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во општина Охрид, според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Охридско, но некогаш и не.

Поврзано[уреди | уреди извор]