Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Крпени

Координати: 40°29′42″N 21°19′23″E / 40.49500° СГШ; 21.32306° ИГД / 40.49500; 21.32306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола
Αγίου Νικολάου
Свети Никола над влезот на црквата
Карта
40°29′42″N 21°19′23″E / 40.49500° СГШ; 21.32306° ИГД / 40.49500; 21.32306
МестоКрпени, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
ИзградбаXVI век
Управа
Архијерејско намесништвоГоренско
ЕпархијаКостурска

Свети Никола (грчки: Αγίου Νικολάου) — црква во селото Крпени, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Црквата се наоѓа на северниот крај на селото, близу брегот на Костурското Езеро. Изградена е во XVI век и веројатно била манастирска.[1] Има вредни фрески кои според ктиторскиот натпис датираат од 1650 г. и се дело на зографите Димитар и Никола.[3] На вториот ктиторски натпис е запишана годината 1753. На конхата на апсидата има година испишана со тули, веројатно 1758.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Η εκκλησία του Αγίου Νικολάου Κρεπενής. Καστοριά: Δημοτικό Σχολείο Μαυροχωρίου. 2011.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Τα μοναστήρια της Καστοριάς (μέρος 1ο)“. Ιστορικά Καστοριάς. Занемарен непознатиот параметар |accesss-date= (help)
  2. 2,0 2,1 „Έκδοση του βιβλίου „Η εκκλησία του Αγίου Νικολάου Κρεπενής", από το Δημοτικό Σχολείο Μαυροχωρίου Καστοριάς“. Φως της Καστοριάς. 16 март 2012. Посетено на 24 јули 2015.
  3. Πιομπίνος, Φοίβος Ι (1984). Έλληνες αγιογράφοι μέχρι το 1821 (грчки). Ελληνικό Λογοτεχνικό και Ιστορικό Αρχείο. стр. 100. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]