Зазерци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зазерци
Ζάζαρη
Зазерци Ζάζαρη - Поглед на езерото Зазарци
Поглед на езерото Зазарци
Координати 40°37′45″N 21°32′59″E / 40.62917° СГШ; 21.54972° ИГД / 40.62917; 21.54972
Најг. должина 2.075 м
Најг. ширина 1.425 м
Површина 1,85 км2
Прос. длабочина 3 м
Населени места Свети Тодор


Зазерци или Зазерско Езеро (грч. Λίμνη Ζάζαρη, Зазари) — езеро во Егејска Македонија, Република Грција, дел од групата на Егејските езера.

Езерото се наоѓа на териториите на Леринскиот округ, Општина Суровичево. Сместено е на надморска височина од 602 метри, а површината му е околу 1,85 км2. Поврзано е со соседното Рудничко Езеро, што се наоѓа на 2 км јужно од него и во кое истекуваат неговите води. На неговиот југоисточен брег се наоѓа селото Свети Тодор (Черкезќој), не гр. Λιμνοχώρι, Лимнохори - езерно село. Најмногу вода добива од Зеленичка Река.

Со Рудничко Езеро сочинуваат заеден екосистем, мошне богат на птици (повеќе од 150 видови), цицачи (12 видови), змии (7 видови), водоземци (7 видови), риби (8 видови), и 150 видови растенија.[1] Поради таа причина се вклучени во мрежата Натура 2000.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 40°37′45″N 21°32′59″E / 40.62917° СГШ; 21.54972° ИГД / 40.62917; 21.54972