Лагадинско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лагадинско Езеро
Λίμνη Κορώνεια
Η λίμνη Κορώνεια.jpg
Поглед на Лагадинското Езеро од планината Хортач
Лагадинско Езеро во рамките на Егејска Македонија<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -519%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Лагадинско Езеро
ПодрачјеСолунско, Егејска Македонија
Координати40°40′44″N 23°9′22″E / 40.67889° СГШ; 23.15611° ИГД / 40.67889; 23.15611Координати: 40°40′44″N 23°9′22″E / 40.67889° СГШ; 23.15611° ИГД / 40.67889; 23.15611
Сливни земјиГрција
Најг. должина10,7 км
Најг. ширина5 км
Површина&1000000000000004250000042,5 км2
Најг. длабочина2 м
Надм. височина100 м

Лагадинско Езеро (грчки: Λίμνη Κορώνεια, Лимни Коронија) — езеро во Солунско, Егејска Македонија, денес во Грција. Понекогаш се среќаваат и имињата Ајвасилско езеро, Агиос Василис, Лимни Лагада (Λίμνη Λαγκαδά). Наоѓа се на 30  км североисточно од Солун. Поврзано е преку два природни канала на исток со Бешичкото Езеро, со коешто сочинуваат заеден екосистем.[1] Архивирано на 28 септември 2007 г.

Хидролошки податоци[уреди | уреди извор]

Во седумдесеттите години езерската површина изнесувала 46,2 км2 и длабочина од 8 метри. Во наредните 20 години обемот на езерото критички се смалил, така што во 1995 веќе било со површина 30 км2 и длабочина од 1 метар. Во е 2002 целосно исушено, а во 2003 е делумно востановено со максимална длабочина 0,9 метри. Како резултат цути цијанобактеријата Prymnesium parvum, што пак води до масовна смрт на птици и риба.[2] Архивирано на 21 февруари 2007 г. По изработувањето на план за справување со еколошката криза и неговата реализациј, во 2004 езерската површина е 34,39 км2.[3][мртва врска] Езерото е плитко, еутрофно, со мала количина на кислород во водата летно време.

Во езерото се влева реката Богдана.

Флора[уреди | уреди извор]

Фауна[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]