Гиздово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гиздово
Γκιστόβα
ΓΚΙΣΤΩΒΑ ΑΠΟ ΨΗΛΑ.jpg
Координати40°21′53″ N; 20°47′26″ E / 40.3646° СГШ; 20.7905° ИГД / 40.3646; 20.7905Координати: 40°21′53″ N; 20°47′26″ E / 40.3646° СГШ; 20.7905° ИГД / 40.3646; 20.7905
Сливни земјиГрција, Албанија
Надм. височина2.350 м
Λίμνη Γκιστόβα Γράμμος.jpg

Гиздово (грчки: Γκιστόβα) — планинско езеро на границата помеѓу Егејска Македонија и Албанија. Сместено е на планината Грамушта, на надморска височина од 2.350 м. Важи за највисокото и најголемото планинско езеро во Грција.[1]

Најблиски населени места се Старје во Албанија и Грамушта (Грамос) од страната на Грција. Езерото е дом на планинскиот мрморец (Ichthyosaura alpestris) од групата на опашестите водоземци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]