Горчливо Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горчливо Езеро
Πικρολίμνη
Координати 40°50′4.92″N 22°48′46.08″E / 40.8347000° СГШ; 22.8128000° ИГД / 40.8347000; 22.8128000
Главен истек Струма
Најг. должина 2.425 м
Најг. ширина 2.350 м
Површина 3,77 км³
Прос. длабочина 1 м
Надм. височина на површината 50 м


Горчливо Езеро (грчки: Πικρολίμνη, Пикролимни; турски: Acı Göl, Аџи Ѓол) — мало солено езеро во централниот дел на Егејска Македонија, денес во Грција.

Сместено е на територијата на општината Кукуш, 5 километри западно од реката Галик. Нивото на водата во голема мера зависи од годишното време. Јужно од езерото се наоѓа селото Нарш (Неа Филаделфија), а на север Ѓолбаш (Пикролимни).

Езерото нема флора и фауна поради високата соленост — трипати поголема од онаа на Мртвото Море и и затоа денес е познато како „Грчкото Мртво Море“.[1] Познато е по лековитата кал.

По езерото е наречена и поранешната општина Горчливо Езеро, со седиште во с. Али Хаџалар (Микрокамбос).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]