Горчливо Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горчливо Езеро
Πικρολίμνη
Поглед на Горчливото Езеро од с. Хаџилар
Карта
Координати40°50′05″ N; 22°48′46″ E / 40.8347° СГШ; 22.8127° ИГД / 40.8347; 22.8127Координати: 40°50′05″ N; 22°48′46″ E / 40.8347° СГШ; 22.8127° ИГД / 40.8347; 22.8127
Главни истециСтрума
Сливни земјиЕгејска Македонија, Грција
Најг. должина2,42 км
Најг. ширина2,35 км
Површина&100000000000000037700003,77 км2
Прос. длабочина1 м
Надм. височина50 м

Горчливо Езеро (грчки: Πικρολίμνη, Пикролимни; турски: Acı Göl, Аџи Ѓол) — мало солено езеро во Кукушко на Егејска Македонија, денес во Грција.

Сместено е на територијата на општината Кукуш, 5 километри западно од реката Галик. Нивото на водата во голема мера зависи од годишното време. Јужно од езерото се наоѓа селото Нареш (Неја Филаделфија), а на север Ѓолбаш (Пикролимни).

Езерото нема флора и фауна поради високата соленост — трипати поголема од онаа на Мртвото Море и и затоа денес е познато како „Грчкото Мртво Море“.[1] Познато е по лековитата кал.

По езерото е наречена и поранешната општина Горчливо Езеро, со седиште во с. Али Хоџалар (Микрокамбос).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Hello Greece.Kilkis Prefecture“. Архивирано од изворникот на 2007-09-27. Посетено на 2014-06-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]