Гребен (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гребенско)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гребен
Περιφερειακή ενότητα
Γρεβενών
Округ
Општии во Гребен
Општии во Гребен
Гребен во рамките на Грција
Гребен во рамките на Грција
Координати: 40°0′N 21°20′E / 40.000° СГШ; 21.333° ИГД / 40.000; 21.333Координати: 40°0′N 21°20′E / 40.000° СГШ; 21.333° ИГД / 40.000; 21.333
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
Админ. центарГребен
Површина
 • Вкупна2.291 км2 (885 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно31.757
 • Густина14/км2 (36/ми2)
Пошт. бр.51x xx
Пов. бр.24620, 24920
ISO 3166GR-51
Рег. таб.ΡΝ
Мреж. местоgrevena.gr

Гребен (грчки: Περιφερειακή ενότητα Γρεβενών) — округ во Егејска Македонија (денес Грција). Администратицен центар е градот Гребен (Гревена). Голем дел од округот е планински, што го прави Гребен еден од најслабо населените окрузи во Грција. Создаден во 1967 г. од стариот округ Гребен-Кожани, во која што главен град бил Кожани. Се граничи со окрузите Јанина (Епир) на запад, Костур на северозапад, Кожани на север и исток, Лариса на југоисток и Трикала на југ.

Во планините спаѓаат Пинд на запад, Хасија на југозапад и југ и Црвена Гора на североисток. Најдолгата река е Бистрица која што тече низ источниот, централниот и северниот дел на округот.

Економијата на регионот се потпира на сточарство и земјоделство, екотуризам, шумска индустрија и скијачкиот центар Василица, којшто е популарно одредиште за зимските одмори.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Општини[уреди | уреди извор]

Округот Гребен се дели на 2 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата)::[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]