Арголида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арголида
Περιφερειακή ενότητα
Αργολίδας
Окрузи во Грција
Општините во Арголида
Општините во Арголида
Арголида во Грција
Арголида во Грција
Координати: 37°40′N 22°50′E / 37.667° СГШ; 22.833° ИГД / 37.667; 22.833Координати: 37°40′N 22°50′E / 37.667° СГШ; 22.833° ИГД / 37.667; 22.833
CountryГрција
ОкругПелопонез
Главен градНафплио
Површина
 • Вкупна2.154 км2 (832 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно97.044
 • Густина45/км2 (120/ми2)
Postal codes21x xx
Area codes275x0
ISO 3166GR-11
Car platesΑΡ
Мреж. местоargolida.gr

Арголида или Арголис (грчки: Αργολίδα или Ἀργολίς) е еден од окрузите во Грција. Дел е од областа Пелопонез, и се наоѓа во источниот дел од полуостровот Пелопонез, како и дел од тромеѓето на Арголида, Аркадија и Коринтија. Голем дел од територијата на оваа област е сместен на полуостровот Арголида.

Географија[уреди | уреди извор]

Почвата што е погодна за обработување се наоѓа во централниот дел на Арголида. Основни земјоделски култури кои се одгледуваат овде се портокалите и маслинките. Крајбрежјето на Арголида е на Заронски Залив на североисток и на Арголиски Залив на југ и југоисток. Од планининските венци, овде минуваат: Олигирт на северозапад, Лиркејо и Ктенија на запад, и Арахнајо и Дидимо на исток.

Арголида се граничи на копно со Аркадија на запад и југозапад, Коринтија на север, а на исток со округот Острови. Древна Арголида го вклучувала градот Трозен.

Историја[уреди | уреди извор]

Карта на древна Арголида

Дел од историјата на овој округ се спојуваа со онаа на Аргос, Микена, Епидаур, Нафплио, Трозен, Ермиони, Краниди, и Толо. Арголида се споменува во „каталогот на бродови“ од Илијадата, но без да се именува со овој назив, туку поголемите градови од овој округ се набројани заедно, кои ги предводел Диомед.[1]

Понова историја[уреди | уреди извор]

Од 1833 до 1899 година, Арголида била дел од Арголидокоринтија, која ги вклучувала денешните Коринтија, Хидра, Спецес и Китира. Повторно во 1909 година, Арголида се приклучила кон Арголидокоринтија. Четириесет години подоцна, во 1949 година, Арголида конечно е одвоена од Коринтија.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Автопатишта кои минуваат низ округот:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]