Нафплио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нафплио
Ναύπλιο
Поглед на стариот дел од градот од тврдината Паламиди.
Поглед на стариот дел од градот од тврдината Паламиди.
ЗемјаГрција
ОбластПелопонез
ОкругАрголида
Управа
 • ГрадоначалникДимитрис Костурос
Површина
 • Општина390,2 км2 (1,507 ми2)
 • Општ. един.33,62 км2 (1,298 ми2)
Најг. вис.&1000000000000001000000010 м
Најм. вис.&100000000000000000000000 м
Население (2011)[1]
 • Општ.33.356
 • Општ. густина8,5/км2 (22/ми2)
 • Општ. един.18.910
 • Општ. един. густина5,6/км2 (15/ми2)
Заедница
 • Население14203
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.211 00
Повик. бр.2752
Рег. таб.ΑΡ
Мреж. местоwww.nafplio.gr

Нафплио (грчки: Ναύπλιο) е крајбрежен град сместен на Пелопонез во Грција, седиште на округот Арголида и важна туристичка дестинација. Основан во антиката, градот станал важно пристаниште во Средниот век за време на Франкократијата, управуван од фамилијата де ла Рош после Четвртиот крстоносен поход, по што потпаднал под власта на Венецијанската Република и на крај под Османлиската империја. Градот бил главен град на Првата Хеленска република и Кралството Грција, од 1827 до 1834.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.