Аргос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аргос
Άργος
Поглед на Аргос и остатоците од античкиот театар
Поглед на Аргос и остатоците од античкиот театар
Аргос се наоѓа во Грција
Аргос
Координати: 37°37′ СГШ 22°43′ ИГД / 
Земја Грција
Област Пелопонез
Округ Арголида
Управа
 • Градоначалник Василиос Бурес
Површина
 • Општина 138,138 km2 (53,335 sq mi)
Надм. вис. 42 m (138 ft)
Население (2001)[1]
 • Вкупно 24.239
 • Општ. 29.228
 • Општ. густина 0.21/km2 (0.55/sq mi)
Часовен појас EET (UTC+2)
 • Лете (DST) EEST (UTC+3)
Пошт. бр. 21200
Повик. бр. 2751
Рег. таб. AP
Мреж. место www.argos.gr

Аргос (грчки: Ἄργος) е град во областа Пелопонез на jугот на Грција во близина на Нафплио, центар на префектурата Арголида.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. (PDF 39 Мб) Фактична состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г.. Државен завод за статистика на Грција. 2003. http://dlib.statistics.gr/Book/GRESYE_02_0101_00095.pdf.