Јонски Острови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа статија е за групата на острови западно од Грција. За античкиот регион во западна Анадолија, видете Јонија.
Coat of arms of Greece.svg
Јонски Острови
Περιφέρεια Ιονίων Νησιών
Областа Јонски Острови во Грција
 
Главен град Крф
Окрузи Закинтос
Кефалонија и Итака
Крф
Лефкада
Население 220.097 (2005)
Површина 2307 км²
Портал ionianisia-region.com
Сликовит предел на Крф

Јонските Острови (модерен грчки: Ιόνια νησιά; старогрчки: Ἰόνιοι Νῆσοι; италијански Isole Ionie) се група на острови во Грција. Тие традиционално се нарекуваат „Ептаниса“, т.е. „седумте острови“ (грчки: Επτάνησα или Επτάνησος; италијански Eptaneso), но групата вклучува многу помали острови освен седумте главни. Седумте се, од север кон југ:

  • Крф (Κέρκυρα), познат и како Керкира
  • Пакси (Παξοί), познат и како Паксос
  • Лефкада (Λευκάδα), познат и како Лефкас
  • Итака (Ιθάκη), познат и како Итака
  • Кефалонија (Κεφαλλονιά), познат и како Кефалинија
  • Закинтос (Ζάκυνθος), некогаш нарекуван и Занте
  • Китира (Κύθηρα), понекогаш нарекуван Цериго

Шесте северни острови се на западниот брег на Грција, во Јонското Море. Седмиот остров, Китира, е на јужниот врв на Пелопонез, јужниот дел на грчкото копно. Треба да се земе предвид дека Китира не е дел од периферијата на Јонските Острови, бидејќи спаѓа во периферијата Атика.

Историја[уреди | уреди извор]

Јонските Острови
Крф и околните острови.

Македонско, римско и византиско владеење[уреди | уреди извор]

Во 4 век п.н.е. островите, како и поголемиот дел на Грција, биле апсорбирани во Македонската империја. Тие останале под контрола на Македонија и нејзините вазали сè до 146 п.н.е. кога балканскиот полуостров бил анексиран кон Рим. По 400 години мирољубиво римско владеење островите биле предадени на Источното Римско Царство и останале дел од Византиското Царство уште 900 години, сѐ до уништувањето на Цариград за време на Четвртата крстоносна војна од пљачкосувачките Западно-Европејци и Венецијанците во 1204.

Кога сојузниците на Четвртото крстоносие - француските владетели на Латинското Царство засновани во Цариград и Венецијанците, кои се наптреварувале со Византинците за контрола на средоземната трговија - го направиле планот за византиските територии помеѓу самите себе, Венецијанците ги добиле Крф и Пакси, и исто така Китира, која што ја користеле како попатна станица за нивната поморска трговија со Левандите. Кефалоња и Закинтос станале Регионален палатинат на Кефалонија и Закинтос сѐ до 1357, кога овој ентитет бил припоен кон Лефкада и Итаки за да стане Војводство на Лефкадија под француски и италијански војводи. Кога Грците го презазаеле Цариград во 1261, тие накратко ослободиле и дел од островите, но Венецијанците постепени го зголемиле нивното влијание.

Земјотресот од 1953[уреди | уреди извор]

Островите биле погодени од особено силен земјотрес, со јачина 7,1 степени, на 12 август 1953. Оштетувањето на градбите било големо и јужните острови Кефалонија и Закинтос биле во суштина срамнети со земја. Островите биле преизградени од темел во текот на следните години, по строги градежни (асеизмички) правила. Новите правила на градба се покажале екстремно ефективни, бидејќи повеќето земјотреси оттогаш немаат предизвикано воопшто штета на новите објекти.

Денес[уреди | уреди извор]

Денес сите острови се дел од периферијата на Јонските Острови, освен Китира, која е дел од периферијата Атика. Крф има 113.479 жители (вклучувајќи ги и Пакси), Закинтос 38.680, Кефалонија 39.579 (вклучувајќи ја Итака), Лефкада 22.536, Итака 3.052, Китера 3.000 и Пакси 2.438.

Во скорешните декади островите изгубиле голем број од нивното население поради емиграцијата и падот на нивните традиционални дејности: рибарството и маргиналното земјоделство. Денес нивното најважно занимање е туризмот. Особено Крф, со прекрасното пристаниште, глетки и голем број сликовити рушевини и замоци, е омилено одредиште за крстаречките бродови.

Поголеми заедници[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Јонски Острови

Координати: 38°30′N, 20°30′E