Пакси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пакси
Παξοί
Природното пристаниште Гајос, создадено од островчето Св. Никола
Природното пристаниште Гајос, создадено од островчето Св. Никола
Пакси is located in Грција
Пакси
Пакси
Местоположба во областа
2011 Dimos Paxon.png
Координати: 39°12′N 20°10′E / 39.200° СГШ; 20.167° ИГД / 39.200; 20.167Координати: 39°12′N 20°10′E / 39.200° СГШ; 20.167° ИГД / 39.200; 20.167
ЗемјаГрција
ОбластЈонски Острови
ОкругКрф
Површина
 • Општина30,121 км2 (11,630 ми2)
Население (2011)[1]
 • Општ.2.300
 • Општ. густина0,076/км2 (0,20/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.490 82
Повик. бр.26620
Рег. таб.KY
Мреж. местоwww.paxi.gr

Пакси (грчки: Παξοί) — група на острови во Јонско Море, најмала во групата на Јонски Острови. Најголеми острови се Паксос и Антипаксос. Вториот од наведените е познат по виното и две од најубавите песочни плажи во Јонското Море. Главен град и седиште на општината е Гајос.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.