Кефалонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кефалонија (грчки: Κεφαλλονιά, Κεφαλονιά) е грчки остров кој припаѓа на Јонските острови. Ова е најголемиот остров во архипелагот во кој спаѓа. На административна поделба на Грција, Кефалонија припаѓа на истоименaта област. Главен град и најголемo место нa целиот остров и на префектурата е Аргостоли.

Округот Кефалонија е основан во 2011 година на местото на поранешната префектура. Се состои од една општина, општината Кефалонија, која го вклучува островот Кефалонија и околните острови и корални гребени. Зафаќа површина од 781 km² и население од 37.000.