Нацистичка Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Големогерманско Царство
Großdeutsches Reich
1933–1945
Знаме Национално обележје
Гесло
Ein Volk, ein Reich, ein Führer

„Еден народ, едно царство, еден водач“

Химна
Das Lied der Deutschen (официјална)

First stanza of
Das Lied der Deutschen
followed by Horst-Wessel-Lied
Großdeutsches Reich
Главен град Берлин
Јазици Germanski
Уредување тоталитаризам диктатура, еднопартиски систем фашизам (нацизам) република
Претседател
 -  1933–1934 Паул фон Хинденбург
 -  1934–1945 Адолф Хитлер (фирер)
 -  1945 Карл Дениц
Канцелар
 -  1933–1945 Адолф Хитлер (фирер)
 -  1945 Јозеф Гебелс
 -  1945 Лутц Граф Шверин фон Кросиг
Законодавство Рајхстаг
 -  Државен совет Рајхарат
Историски период Меѓувоен период/Втора светска војна
 -  Machtergreifung [1] 30 јануари 1933
 -  Постројување 27 февруари 1933
 -  Аншлус 13 март 1938
 -  Втора светска војна 1 септември 1939
 -  Смртта на Адолф Хитлер 30 април 1945
 -  Инструмент на капитулација 7/8 мај 1945
Површина
 -  1941 (Großdeutschland) [2] 696265 км²
Население
 -  1941 (Großdeutschland) 90030775 
     Густина 129.3 жит/км²
Валута Reichsmark (RM)
Минати
Следни
Вајмарска Република
(Друштво на народите)
Прва Австриска Република
Чехословачка
Клајпедски регион
Слободен град Гданск
Втора Полска Република
Кралство Италија
Eupen-Malmedy
Луксембург
Елзас-Лотарингија
Дравска Бановина
Фленсбуршка влада
Сојузничка окупирана Германија
Сојузничка окупирана Австрија
Трета Чехословачка Република
Република Полска
Елзас-Лотарингија
Eupen-Malmedy
Луксембург
Италијанска Социјалистичка Република
Калинградска Република
Сарски пртекторат
Југославија
Елтен и Селфкант
Денес во  Австрија
 Белорусија
 Белгија
 Чешка
 Франција
 Германија
 Италија
 Литванија
 Луксембург
 Холандија
 Полска
 Русија
 Словенија

Нацистичка Германија или Трет Рајх — државното уредување на Германија помеѓу 1933 и 1945 година, кога била под власт на Националсоцијалистичката германска работничка партија (Нацистичка партија), на чело со Адолф Хитлер како канцелар.

Третиот рајх, користен како синоним за нацистичка Германија, доаѓа од германскиот израз „Drittes Reich“, во превод Трето Царство. Терминот прв пат е искористен во 1922 година како наслов на книга од конзервативниот писател ван ден Брук. Прифатен е од нацистичките германски пропаганди, која гледала на Светото римско царство како прво, на Германското царство (1871 - 1918) како второ и на својот режим како на трето германско царство.

Нацистичката партија се обидела да ги измеша традиционалните германски симболи со симболите на партијата со цел да се поистоветуваат. Така партијата користила термини како „Трето Царство“ и „Илјадагодишно Царство“ за да ги поврзе славната историја на Германија и славната иднина.

За време на своето дванаесетгодишно владеење, нацистите пратиле масивни војски низ речиси цела Европа, освен Швајцарија, Шпанија, Лихтенштајн, Шведска, Португалија, Андора, Ватикан и подрачјата крај планината Урал. Како дел од тоа, нацистите ја подржувале идејата за Голема Германија, со интеграција на сите луѓе со чисто германско потекло. Оваа политика се манифестирала и со уништувањето на околу 11 милиони припадници на разни малцинства (Евреи, Цигани, Словени), политички противници (комунисти, социјалисти, либерали) и социјални групи (инвалиди, хомосексуалци), како и десетина милиони други, како директен или индеректен резултат од воените операции.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Германски избори
  2. in 1939, before Germany acquired control of the last two regions which had been in its control before the Versailles Treaty, Alsace-Lorraine, Danzig and the part of West Prussia colloquially known as the "Polish Corridor", it had an area was 633786 sq. km., Statistisches Bundesamt (Federal Statistical Office), Statistisches Jahrbuch 2006 für die Bundesrepublik Deutschland, p. 34.