Фирер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фирер и Рајхсканцелар на Третиот Рајх
Поранешна политичка функција
Стандард на фирерот и рајхсканцеларот
Адолф Хитлер - фирер
Претходник воведена
Наследник укината
Прв функционер Адолф Хитлер
Последен функционер Адолф Хитлер
Постоела од 2 август 1934
Постоела до 30 април 1945
Сегашен претендент функцијата е укината

Фирер (герм. Führer) е назив што значи „водач“ во германскиот јазик. МФА транскрипција за стандардниот германски изговор е [ˈfyːʀəɐ], но во македонскиот често се изговара [ˈfirɛr]. Главно се користи во македонскиот јазик како термин за безусловниот водач на Нацистичка Германија, Адолф Хитлер.

Истоветни историски титули[уреди | уреди извор]

Современици[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]