Фирербункер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
План на бункерот
Број 1 - Заштитен ѕид со дебелина 2,2 м
Број 5 - спална соба на Јозеф Гебелс
Број 29 - спална соба на Адолф Хитлер

Фирербункер (германски: Führerbunker) — назив на бункерот што се наоѓал под Рајхканцеларијата во Берлин, Нацистичка Германија. Бил дел од поголем подземен бункерски комплекс, кој што бил граден во две главни фази, првиот дел во 1936, а вториот во 1943. Бил последно од многуте седиштата на Хитлер.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]