Јоаким фон Рибентроп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јоаким фон Рибентроп
Bundesarchiv Bild 102-18083, Joachim von Ribbentrop.jpg
Роден 30 април 1893
Весел, Германско Царство
Починал 16 октомври 1946
Нирнберг, Германија


Улрих Фридрих Вилхелм Јоахим (фон) Рибентроп (германски: Ulrich Friedrich Wilhelm Joachim (von) Ribbentrop; 30 април 189316 октомври 1946) бил нацистички политичар и министер за надворешни работи на Третиот рајх.

Рибентроп е роден во Весел, на Валпургината ноќ. Вонредно е образован во приватни училишта во Германија и Швајцарија. Течно говорел англиски и француски јазик. Од 1910 до 1914 година работел во Канада како увозник на германски вина. Учествувал во Првата светска војна, добил чин поручник и орденот Гвозден крст. Бил пријател со Франц фон Папен. Во јули 1920 се оженил. Во бракот имал пет деца. Пред војната наводно имал афера со Волис Симпсон.


Поврзано[уреди | уреди извор]