Прејди на содржината

Валтер Функ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валтер Функ
Роден 18 август 1890
Данзкехмен, Германско Царство
Починал 31 мај 1960
Диселдорф, Германија
Занимање Новинар

Валтер Емануел Функ (германски: Walther Emanuel Funk; Данзкехмен, 18 август 189031 мај 1960) бил влијателен нацистички службеник. Валтер Функ од 1938 до 1945 година ја обавувал својата должност како министер за економија на Рајхот.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Роден е на 18 август 1890 година во трговско семејствво во местото Данзкехмен. Роден е како син на Волтер Функ, постариот и неговата супруга Софија (пред Урбшат). Студирал право, економија и политика на универзитетите во Берлин и Лајпциг. Во Првата светска војна се придружил на пешадијата, но бил исфрлен во 1916 година. Во 1919 година, Функ е оженил со Луиз Шмит-Зибен. По војната работел како новинар, а во 1922 година работел како уредник во престижниот весник Берлинер Берзенцајтунг.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]