Густав Круп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Густав Круп
Bundesarchiv Bild 102-12331, Gustav Krupp von Bohlen und Halbach.jpg
Роден 7 август 1870
Хаг, Холандија
Починал 16 јануари 1950
Блухнбах, Австрија

Густав Круп фон Болен унд Халбах (германски: Gustav Krupp von Bohlen und Halbach) (7 август 187016 јануари 1950), бил еден од најмоќните индустријалци кој служел на интересите на нацистичка Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]