Вилхелм Фрик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилхелм Фрик
Роден 12 март 1877
Алсенц, Германско Царство
Починал 6 октомври 1946
Нирнберг, Германија

Вилхелм Фрик (германски: Wilhelm Frick; 12 март 187716 октомври 1946) бил нацистички политичар, влијателен за времето на Третиот рајх.

Роден е во семејство на учители. Тој бил министер без ресор до 1943 година кога загубил битката со Херман Геринг. Учествувал во создавањето на документи познати како Нирнбершки закони. По смртта на Рајнхард Хајдрих, назначен е за заштитник на Бохемија и Моравија. Бил фатен и бил еден од обвинетите во процесот Нирнберг. Тој бил осуден на смрт за воени злосторства и злосторства против човештвото. Неговите последни зборови биле: Да живее вечна Германија.

Поврзано[уреди | уреди извор]