Рајнхард Хајдрих

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнхард Хајдрих
as Фотографија од 1940
Лични податоци
Роден(а) 7 март 1904(1904-03-07)
Хале, Царство Германија

Рајнхард Тристан Еуген Хајдрих (7 март 1904 година - 4 јуни 1942) бил висок функционер на германското СС и полиција за време на нацистичката ера и главен архитект на холокаустот. Тој бил шеф на Канцеларијата за главна безбедност на Рајхот (вклучувајќи ги Гестапо, Крипо и СД). Тој исто така бил Рајх-заштитник на Бохемија и Моравија. Хајдрик бил претседател на Меѓународната комисија за криминална полиција (ICPC, подоцна позната како Интерпол ) и претседавал со конференцијата Ванзи во 1942 година, која ги формализирала плановите за „Финалното решение на еврејското прашање“ - депортација и геноцид на сите Евреи во германско- окупираната Европа.

Анонимниот гроб на Хајдрих на берлинските гробишта на инвалиди. Точната локација стана позната на јавноста во 2019 година кога непознати сторители ја отворија гробницата.

Многу историчари го сметаат за најтемна фигура во нацистичката елита,[1][2][3] а Адолф Хитлер го опишал како „човек со железно срце“.[4] Тој бил основоположник на службата за безбедност СД (Sicherheitsdienst), разузнавачка организација задолжена за барање и неутрализирање на отпорот кон нацистичката партија преку апсења, депортации и убиства. Тој помогнал во организирањето на Кристалната ноќ, серија координирани напади врз Евреите низ нацистичка Германија и делови од Австрија на 9 и 10 ноември 1938 година. Нападите, спроведени од страна на Штурмабтајлунг и цивили, го навестиле Холокаустот. По неговото пристигнување во Прага, Хајдрих се обидел да ја елиминира опозицијата на нацистичката окупација со потиснување на чешката култура и депортирање и погубување на членови на чешкиот отпор. Тој бил директно одговорен за специјалните сили (Einsatzgruppen) што патувале по германските армии и убиле повеќе од два милиони луѓе, вклучувајќи и 1,3 милиони Евреи, со масовно пукање и испарување.

Хајдрих бил критично ранет во Прага на 27 мај 1942 година како резултат на операцијата Антропоид. Тој бил нападнат од тим чешки и словачки агенти кои биле испратени од чехословачката влада во егзил за да го убијат заштитникот на рајхот; тимот бил обучен од британскиот специјален извршен директор. Хајдрих починал од повредите една недела подоцна. Нацистичката интелигенција лажно ги поврзала атентаторите со селата Лидице и Лежаки. И двете села биле уништени, сите мажи и момчиња на возраст од 16 години биле застрелани, а сите освен неколку жени и деца биле депортирани и убиени во нацистичките концентрациони логори.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sereny 1996, стр. 325.
  2. Evans 2005, стр. 53.
  3. Gerwarth 2011, стр. xiii.
  4. Dederichs 2009, стр. 92.