Интерпол

Од Википедија — слободната енциклопедија

Интерпол
Карта на земји-членки на Интерпол
Карта на земји-членки на Интерпол
Карта на земји-членки на Интерпол
СедиштеЛион,  Франција
Членство 192 земји-членки
Лидери
 •  Претседател Кина Менг Хонгвеј
 •  Генерален секретар Германија Јурген Сток

Меѓународна организација на криминална полиција (на англиски: International Criminal Police Organization, на француски: Organisation internationale de police criminelle), подобро позната како Интерпол, е меѓународна организација која има за цел да ја олесни соработката помеѓу полициските сили во светот. Таа била основана во 1923 година под името Меѓународна комисија на криминална полиција (на англиски: International Criminal Police Commission).[1]

Седиштето на Интерпол во Лион

Буџетот на Интерпол изнесува околу 113 милиони евра, од кој поголемиот дел е обезбеден од годишните придонеси на полициските служби кои се нејзини членки. Нејзин актуелен Генерален секретар е Јурген Сток, поранешен заменик-шеф на Германската федерална полиција. Тој го замени местото на Роналд Нобл кој бил на таа позиција до ноември 2014 година по служба од вкупно 14 години.[2] Актуелен претседател на Интерпол е Менг Хонгвеј, заменик министер за јавна безбедност во Кина.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Име и лого, Интерпол (англиски)
  2. „Германецот Јурген Сток, нов шеф на Интерпол“. Sky News (англиски). 8 ноември 2014. Архивирано од изворникот на 2014-11-10. Посетено на 2018-01-16.
  3. „Интерпол доби нов шеф“. Радио Слободна Европа. 10 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]