Прејди на содржината

Јулиус Штрајхер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јулиус Штрајхер
Роден 12 февруари 1885
Флајнхаузен, Баварија, Германија
Починал 16 октомври 1946
Нирнберг, Германија,
погубен со бесење
Занимање Издавач на „Дер штурмер
Сопружник Кунигунда Штрајхер
Татко
Родители Фридрих Штрајхер и Ана Вајс

Јулиус Штрајхер (12 февруари 1885 - 16 октомври 1946) бил значаен нацист пред и за време на Втората светска војна. Тој бил издавач на нацистичкиот весник „Дер штурмер“ (Der Stürmer, Јуришник), што станал дел од нацистичкиот пропаганден погон. Неговата издавачка куќа издала три антисемитистички книги за деца, вклучувајќи ја „Отровната печурка“ (Der Giftpilz, 1938), едно од најраширените пропагандни дела, коешто предупредува за намамливата опасност од Евреите, користејќи метафора со привлечна, но смртоносна печурка. По војната, бил осуден за злосторства против човештвото и бил погубен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]