Јалмар Шахт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јалмар Шахт
Роден 22 јануари 1877
Тинглев, Германија, денешна Данска
Починал 3 јуни 1970
Минхен, Западна Германија

Јалмар Шахт (германски: Hjalmar Horace Greeley Schacht; 22 јануари 18773 јуни 1970), бил германски економски стручњак и министер за економија во Хитлеровата влада. Роден е во Тинглев, Германија (денес во Данска), но своето детство го поминал во САД.

Поврзано[уреди | уреди извор]