12 февруари (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 февруари
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 февруари
1809  Абрахам Линколн — шеснаесеттиот претседател на САД.
1800  Џон Едвард Греј — британски зоолог.
1809  Чарлс Дарвин — британски научник, творец на теоријата на еволуцијата на живите суштества.
1851  Ојген Бем-Баверк — австриски економист.
1876  Тубтен Ѓацо — тринаесеттиот далај-лама.
1881  Ана Павлова — руска балерина.
1909  Бернабе Ферејра — аргентински фудбалер.
1914  Василие Поповиќ - Цицосликар, карикатурист и сценограф, еден од основоположниците на сценографијата во Македонскиот народен театар.
1923  Франко Зафирели — италијански режисер.
1925  Џоан Мичел — американска сликарка.
1933  Коста Гаврас — грчки режисер.
1934  Бил Расел — американски кошаркар.
1939  Реј Манзарек —амрикански рок-музичар, член на групата Дорс.
1956  Велимир Заец — југословенски и хрватски фудбалер и тренер.
1962  Нана Јоселиани — грузиска шахистка.
1968  Џош Бролинамерикански глумец.
1974  Дмитриј Лосков — руски фудбалер.
1980  Хуан Карлос Фереро — шпански тенисер.
1981  Раул Ентрериос — шпански ракометар.
1986  Марко Копљар — хрватски ракометар.
1987  Гоце Георгиевски — македонски ракометар.
1988  Николас Отаменди — аргентински фудбалер.
1991  Ервин Н'Гапет — француски одбојкар.
1992  Стефан Ристовски — македонски фудбалер.
1992  Езѓан Алиоски — македонски фудбалер.
1993  Рафиња — бразилски фудбалер.