Прејди на содржината

2 февруари (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 февруари
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 февруари
1494  Бона Сфорцакралица на Полска и Ерусалим.
1649  Бенедикт XIIIримски папа.
1829  Алфред Брем — германски природонаучник и зоолог.
1875  Фриц Крајзлер — австриско-американски композитор и виолинист.
1882  Андреј — принц на Грција.
1882  Џемс Џојс — ирски писател.
1901  Јаша Хајфец — руско-американски виолинист.
1923  Светозар Глигориќ — југословенски шаховски велемајстор.
1924  Мира Алечковиќ — српска поетеса.
1927  Стен Гец — американски џез-музичар.
1934  Славка Манева — македонска писателка.
1969  Валери Карпин — руски фудбалер и тренер.
1970  Ерик тен Хаг — холандски фудбалер и тренер.
1977  Шакираколумбиска поп-пејачка, глумица и дискографска продуцентка.
1979  Санди Казарфранцуски велосипедист.
1987  Жерар Пике — шпански фудбалер.
1989  Иван Перишиќ — хрватски фудбалер.
1994  Исник Алими — македонски фудбалер.
1996  Хари Винкс — англиски фудбалер.