Прејди на содржината

25 февруари (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 февруари
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 февруари
1611  Евлија Челебија — отомански патописец.
1643  Ахмед IIотомански султан.
1682  Џовани Батиста Моргањи — италијански медицински научник.
1707  Карло Голдони — италијански комедиограф.
1841  Пјер Огист Реноар — француски сликар.
1861  Рудолф Штајнер — австриски филозоф.
1888  Јордан Бадев — македонски револуционер.
1901  Зепо Маркс — американски глумец.
1919  Карл Прибрам — американски научник.
1921  Роман Качанов — руски аниматор.
1930  Садик Садику — македонски деец.
1935  Родољуб Анастасов — македонски сликар.
1944  Боре Ангеловскитеатарски деец во Македонија.
1950  Нестор Киршнер — претседател на Аргентина († 2010)
1950  Јурица Јерковиќ — хрватски и југословенски фудбалер.
1958  Курт Рембис — американски кошаркар.
1962  Пија Мајоко — американска рок-музичарка, басистка на групата „Vixen“.
1974  Сретко Калиниќ — еден од учесниците во атентатот врз српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.
1976  Марко Пиноти — италијански велосипедист.
1981  Бурим Хусеини — поранешен член на ОНА.
1981  Џи-санг Парк — јужнокорејски фудбалер.
1983  Едуардо да Силва — бразилско-хрватски фудбалер.
1984  Хајнрих Хауслер — австралиски велосипедист.
1985  Џексон Родригес — венецуелски велосипедист.
1989  Милан Бадељ — хрватски фудбалер.
1993  Вања Илиќ — српски ракометар.
1995  Марио Хезоња — хрватски кошаркар.
1999  Џанлуиџи Донарума — италијански фудбалски голман.