Јурица Јерковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јурица "Јуре" Јерковиќ (25 февруари 1950 година во Сплит, ФНРЈ) — поранешен фудбалер на Хајдук, Цирих, Луган и југословенски репрезентативец.

Кариера[уреди | уреди извор]

Сплит[уреди | уреди извор]

Јерковиќ почнал да игра фудбал во 1965 година во младинскиот тим на Хајдук од Сплит. Како млад играч што ветува, една сезона (1967-68) заминува за заем и стврднување во НК Сплит. По враќањето во Хајдук, тој стана незаменлив член на првите единаесет во Сплит. Тој беше центар играч.

Со Хајдук освои три титули на Југословенскиот шампион, 1970/71, 1973/74 и 1974/75. Тој исто така триумфираше петпати со Хајдук во Купот на Југославија, 1971/72, 1972/73, 1973/74, 1975/76 и 1976/77.

Со вкупно 529 натпревари во дресот на Хајдук, тој е на шестото место на клупските рекордери НК Хајдук по цело време, а со 219 гола постигна на десетто место од најдобрите стрелци на сите времиња.

Швајцарија[уреди | уреди извор]

По овие успеси и десет години поминати во тимот на Мастерс од морето, Јерковиќ замина во швајцарскиот клуб ФК Цурих во 1978 година. Со Цирих во 1981 година, тој го освои Швајцарското првенство и Швајцарскиот куп. Во сезоната 1982/83. беше најдобар стрелец на тимот со десет гола.

Репрезентација на Југославија[уреди | уреди извор]

Јерковиќ ги испрати сите репрезентативни избори на Југославија. Тој одигра пет натпревари за селекција на младите, одигра четири натпревари за младитр и одигра 42 натпревари за сениорскиот тим и постигна шест гола.

Тој играше за репрезентацијата на 12 април 1970 година во пријателски натпревар против Унгарија во Белград (2: 2).

Од репрезентативниот дрес се простил на 29 ноември 1981 година, на квалификацискиот натпревар за светско првенство против Грција во Атина. Југославија потоа победи со головите на Јерковиќ и Шурјак со резултат 2: 1.

Јерковиќ, заедно со репрезентацијата на Југославија, учествуваше на Светското првенство во 1974 година во Германија и Светското првенство во Шпанија во 1982 година, иако не играше во Шпанија, но беше на клупата за резерви.

Тој исто така играше на финалниот турнир на Европското првенство во Југославија во 1976 година.

Голови за репрезентацијата[уреди | уреди извор]

Датум Место Противник Резултат Натпревари
4 април 1971. Сплит Холандија 2-0 СП Квалификација 1974.
18 јули 1971. Рио де Жанеиро Бразил 2-2 Пријателски
29 јуни 1972. Бело Хоризонте Шкотска 2-2 Пријателски
29 мај 1974. Столни Белград Унгарија 2-4 Пријателски
23 март 1977. Белград Советски Сојуз 2-4 Пријателски
29 ноември 1981. Атина Грција 2-1 СП Квалификација 1982