Џексон Родригес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џексон Родригес
Лични податоци
Цело имеЏексон Хесус Родригес Ортис
Роден25 февруари 1985 (1985-02-25) (34 г.)
 Венецуела
Висина1,70 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФедеиндустрија-Гобернасион де Јаракуј
ДисциплинаДруммски велосипедизам
УлогаВозач
Аматерски клубови
2005–2007
2016-
Лотерија дел Тачира
Федеиндустрија-Гобернасион де Јаракуј
Професионални клубови
2008–2015 Диквиџовани-Андрони
Последна промена
17 октомври 2014

Џексон Хесус Родригес Ортис (шпански: Jackson Jesús Rodríguez Ortíz; р. 25 февруари 1985) — венецуелски професионален друмски велосипедист, кој вози за аматерската екипа Федеиндустрија-Гобернасион де Јаракуј.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Етапа 5 Вуелта ал Тачира
4. Краен пласман Вуелта а Венецуела
2006
1. Етапа 1 Вуелта ал Тачира
1. Етапа 2 Вуелта а Куба
1. Етапа 5 Вуелта а Венецуела
1. Етапа 7 Класико Сиклистико Банфоанд
4. Средноамерикански и карипски игри
2007
1. Етапа 2 (ТТТ) Вуелта ал Тачира
2008
1. Етапа 5а Вуелта а ла Индепенденсија Насионал
1. Етапа 1 Волта ао Алентежо
1. Етапа 2 Вуелта а Венецуела
1. Етапа 3 Вуелта а Брамон
2009
1. Краен пласман Вуелта Мексико
1. Етапа 2
3. Краен пласман Тур де Лангкави
2010
1. Етапа 5 Тур де Сан Луис
2011
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
4. Џиро дел’Апенино
2012
1. Етапа 5 Вуелта а Венецуела
2013
6. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 6
1. Етапа 9
9. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2016
1. Етапа 10 Вуелта ал Тахира
2017
1. Етапа 2 Вуелта ал Тахира

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 26 51 СО 49 50 86
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]