Џексон Родригес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џексон Родригес
Лични податоци
Цело имеЏексон Хесус Родригес Ортис
Роден25 февруари 1985 (1985-02-25) (38 г.)
Рубио,  Венецуела
Висина1,70 м
Маса58 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЈХС Групо-Супер Ахоро
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005–2007
2016-2017
2018–2019
2019–
Лотерија дел Тачира
Федеиндустрија-Гобернасион де Јаракуј
Депортиво Тачира-ЈХС
ЈХС Групо-Андиемпакес
Професионални клубови
2008–2015 Диквиџовани-Андрони
Последна промена
15 декември 2022

Џексон Хесус Родригес Ортис (шпански: Jackson Jesús Rodríguez Ortíz; р. 25 февруари 1985) — венецуелски професионален друмски велосипедист, кој вози за аматерската екипа ЈХС Групо-Супер Ахоро.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
4. Краен пласман Вуелта а Венецуела
8. Краен пласман Вуелта а Куба
1. Пласман за млад возач
10. Краен пласман Вуелта ал Тачира
1. Етапа 5
2006
1. Етапа 7 Класико Сиклистико Банфоанд
4. Средноамерикански и карипски игри - друмска трка
5. Краен пласман Вуелта а Куба
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2
7. Краен пласман Вуелта ал Тачира
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 11
9. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Планински пласман
1. Етапа 5
2007
3. Краен пласман Вуелта ал Тачира
1. Бодовен пласман
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 2 (ТТТ)
8. Панамериканско друмско првенство
2008
1. Етапа 5а Вуелта а ла Индепенденсија Насионал
1. Етапа 3 Вуелта а Брамон
3. Краен пласман Волта ао Алентежо
1. Етапа 1
4. Тур ди Финистер
7. Краен пласман Тур де Лангкави
8. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 2
10. Краен пласман Трка околу езерото Ќингхај
10. Краен пласман Класико Сиклистико Банфоанд
2009
1. Краен пласман Вуелта Мексико
1. Етапа 2
3. Краен пласман Тур де Лангкави
3. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
10. Краен пласман Тур де Сан Луис
10. Краен пласман Џиро дел Трентино
2010
5. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
6. Краен пласман Тур де Сан Луис
1. Етапа 5
6. Џиро дел’Апенино
8. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
2011
1. Етапа 1b (ТТТ) Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
4. Џиро дел’Апенино
10. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2012
1. Етапа 5 Вуелта а Венецуела
5. Краен пласман Тур де Лангкави
2013
6. Краен пласман Вуелта а Венецуела
1. Етапа 6
1. Етапа 9
9. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
2014
8. Средноамерикански и карипски игри - друмска трка
2016
1. Етапа 10 Вуелта ал Тачира
2017
9. Краен пласман Вуелта ал Тачира
1. Етапа 2
2019
1. Етапа 3 Вуелта Чиклиста а Миранда

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Џиро 26 51 СО 49 50 86
Тур не настапил во текот на неговата кариера
Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Џексон Родригес“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Џексон Родригес“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Џексон Родригес“. ProCycling.