Роман Качанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роман Абелевич Качанов
Роден(а)Рувим Абелевич Качанов
Занимањережисер, аниматор, писател, уметник
СопружникГара Качанова

Роман Абелевич Качанов - Роман Абелевич Качанов (руски: Качанов, Роман Абелевич), или само Роман Качанов (роден на 25 февруари 1921) е многукратно наградуван руски аниматор најпознат по неговите филмови, Ракавица, Чебурашка и Тајната на Третиот планета.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роман Качанов е роден во 1921 во Смоленск . По демобилизацијата тој запишани во курсеви аниматор во студиото "Соjузмултфилм", и тој ги завршил во истата 1946 г. Со 1947 во 1957 работел како аниматор, помошник-директор и продукцискиот дизајнер за филмски режисери, аниматори од постарата генерација.

Во 1958 Роман Качанов во врска со Анатолиј Каранович направена како режисер својот прв филм - Старецот и жеравот. Во 1959 Љубовниците облак, која ја доби награди на фестивали во Анси, Оберхаузене и Букурешт .

Неговите филмови Ракавица (1967), Чебурашка (1971) и Тајната на Третиот планета (1981) станаа класици на светската анимација.

Креативност Романа Качанова имаше забележително влијание врз домашни и странски кукла (волумен) анимација. Неговите студенти сметаат себеси Кихачиро Кавамото (Јапонија), Моника Краузе (Германија), Јуриј Норштејн (Советски Сојуз) и други.

Печат на Советскиот Сојуз од 1988 година CPA 5917 (Гена крокодилот. Чебурашка.

Избрани филмографија[уреди | уреди извор]

Режисер[уреди | уреди извор]

Писател[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]