Чапјата и жеравот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Чапјата и жеравот“
Caplia i zhuravl.jpg
кадар од филмот
Режисер Јуриј Норштејн
Продуцент Сојузмултфилм
Сценарист Јуриј Норштејн
Роман Качанов
Музика Михаил Меерович
Премиера 1974 (СССР)
Времетраење 10 мин
Држава СССР СССР
Јазик руски

Чапјата и жеравот (руски: Цапля и журавль) е советски анимиран филм од 1974 во режија на Јуриј Норштејн и продукција на Сојузмултфилм. Филмот е направен по мотивот на руска сказна прераскажана од Владимир Дал.

Види исто[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]