Прејди на содржината

25 октомври, Првиот Ден

Од Википедија — слободната енциклопедија
„25 октомври, Првиот Ден“
кадар од филмот
РежисерЈуриј Норштејн
Аркадиј Тјурин
ПродуцентСојузмултфилм
СценаристЈуриј Норштејн
Аркадиј Тјурин
МузикаРимски-Корсаков
Премиера1968 (СССР)
Времетраење8 мин 5 сек
ЗемјаСССР СССР
Јазикруски

25 октомври, Првиот Ден (руски: 25-е, первый день) е советски анимиран филм од 1968 во режија на Јуриј Норштејн и Аркадиј Тјурин. Филмот е направен во стилот на советските уметници од 1920-тите години - Алтман и Петров-Водкин чии слики, всушност, и се користени при анимирањето.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]