Лисицата и зајакот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Лисицата и зајакот“
кадар од филмот
РежисерЈуриј Норштејн
ПродуцентСојузмултфилм
СценаристЈуриј Норштејн
МузикаМихаил Меерович
Премиера1973 (СССР)
Времетраење12 мин 24 сек
ЗемјаСССР СССР
Јазикруски

Лисицата и зајакот (руски: Лиса и заяц) е советски анимиран филм од 1973 во режија на Јуриј Норштејн и продукција на Сојузмултфилм. Филмот е направен по мотивот на руска сказна прераскажана од Владимир Дал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]