Џовани Батиста Моргањи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џовани Батиста Моргањи
Giambattista morgagni.gif
Роден 25 февруари 1682
Форли
Починал 6 декември 1771
Падова
Националност Италија нец
Полиња анатом
Познат по анатомски патолог

Џовани Батиста Моргањи (1682 - Падова, 5 декември 1771)[1], познат италјански и светски медицински научник, еден од пионерите на новите сфаќања во лекувањето на болестите, втемелувач на патолошката анатомија. Во делото „За жариштата и причините на болестите“ ја збогатил медицината со првите описи на некои болести, како што е заболувањето на срцето, туберкулозата на бубрезите, акутна атрофија на црниот дроб и други.

Наводи[уреди | уреди извор]