9 февруари (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1700  Даниел Бернули — швајцарски лекар, физичар и математичар.
1867  Нацуме Сосеки — јапонски писател.
1874  Всеволд Меерхолд - руски и советски театарски режисер.
1928  Ринус Михелс — холандски фудбалер и тренер.
1931  Јозеф Масопуст — чехословачки фудбалер.
1940  Џон Куци — јужноафрикански писател, добитник на Нобеловата награда во 2003 година.
1942  Керол Кинг — американска поп-музичарка.
1943  Џозеф Стиглиц — американски економист, добитник на Нобелова награда за економија во 2001 година.
1945  Миа Фароу — американска глумица.
1954  Кевин Ворик — британски научник.
1961  Горан Грбовиќ — српски и југословенски кошаркар.
1964  Ернесто Валверде — шпански фудбалер и тренер.
1965  Велимир Перасовиќ — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1966  Елен ван Ланге — холандска атлетичарка.
1987  Давид Ланзафаме — италијански фудбалер.
1987  Јане Петровски — македонски кошаркар.
1990  Фјодор Смолов — руски фудбалер.
1994  Милан Павков — српски фудбалер.