Ватару Ендо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ватару Ендо
Лични податоци
Роден на 9 февруари 1993(1993-02-09)(31 г.)
Роден во Јокохама, Јапонија
Држава Јапонија Јапонија
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Ливерпул Ливерпул
Број 3
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2015 Шонан Белмаре Шонан Белмаре 158 (23)
2016–2018 Урава Ред Дајмондс Урава Ред Дајмондс 73 (5)
2018–2019 Сент-Труjден Сент-Труjден 20 (2)
2019–2023 Штутгарт Штутгарт 120 (13)
2023– Ливерпул Ливерпул 20 (1)
Репрезентација
2015– Јапонија Јапонија 60 (3)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Ватару Ендо (роден 9 февруари 1993) — јапонски фудбалер, играч од средниот ред на Ливерпул и на јапонската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во својата клупска кариера Ендо играл за Шонан Белмаре, Урава Ред Дајмондс, Сент Трујден и Штутгарт, а од летото 2023 настапува за Ливерпул.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

За репрезентацијата на Јапонија дебитирал во 2015 година. Настапил на две светски првенства во 2018 и 2022 и на два Купа на Азија во 2019 и 2023.

Статистика[уреди | уреди извор]

Репрезентативна статистика[уреди | уреди извор]

Репрезентација Година Настапи Голови
Јапонија Јапонија 2015 5 0
2016 2 0
2017 4 0
2018 4 0
2019 7 1
2020 3 0
2021 9 1
2022 13 0
2023 8 0
2024 5 1
Total 60 3

Надворешни врски[уреди | уреди извор]