Кевин Ворик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кевин Ворик
Kevin Warwick, February 2008
Роден(а)9 февруари 1954.(1954-02-09)(69 г.)
Ковентри, Англија
Националност Обединето Кралство
Полињакибернетика, роботика
УстановиОксфордски универзитет
Њукаслски универзитет
Ворички универзитет
Рединшки универзитет
ОбразованиеАстон
Империјален колеџ
Докторски менторЏон Хју Весткот
ДокторандиМарк Гасон
Познат поПроект „Киборг

Кевин Ворик (англиски: Kevin Warwick; р. 9 февруари 1954) — британски научник и професор по кибернетика на Универзитетот во Рединг,Велика Британија. Кевин е познат по своите истражувања за директен интерфејс помеѓу компјутерски системи и човековиот нервен систем, а исто така, направи истражување во областа на роботиката. Тој е експерт за инженер и е соработник на институцијата на факултет и технологија. Во неколку збора, навидум секојдневен човек, со голем потенцијал на знаење. Тој е автор или соавтор на повеќе од 500 научни трудови и има напишано или изменето 27 книги, како и бројни весници и магазини статии на научни и општи предмети. Ворик беше член во 2001 година во високото образование Совет за финансирање за Англија (единица 29). Истражувања оценка вежба панел Електротехничкиот факултет и електронски и беше заменик-претседател за истата панел (единица 24) во 2008 година.

Основни биографски податоци[уреди | уреди извор]

Кевин Ворик е роден на 9 февруари 1954 г. во Ковентри. Тој како дете одел во училиштето Лоренс Шериф,каде го образувал својот потенцијал. Тој го напуштил училиштето во 1970 година да се приклучат на Британскиот телеком, на возраст од 16 години, бидејќи поседувал голем потенцијал на знаење. Во 1976 година го зеде својот прв степен на Астон универзитет, проследено со д-р на Кралскиот колеџ во Лондон. Тој потоа си заземал позиции во Оксфорд, Њукасл и Ворик универзитети пред сè нудат на Катедрата во кибернетиката на Универзитетот на читање во 1987 година. На возраст од 40 години бил доделен поголем докторати (д.п.н.) од страна на Кралскиот колеџ, и од страна на Академијата на науките на Чешка, Прага за неговото истражување излез во сосема одделни области.

Вештачка интелигенција[уреди | уреди извор]

Ворик во моментов раководи со инжинерството и просторни научни совети за истражување поддржачки истражувачки проекти кој ги истражува употребата на машина за учење и вештачка интелигенција техники со цел да се стимулира соодветно и да се преведат модели на електрична активност од живеат културни невронски мрежи, со цел да ги користат мрежите за контрола на мобилни роботи. Се очекува дека методот ќе биде предложен за контрола на главата на роботот. Ворик има многу отворени ставови за иднината, особено во однос на вештачката интелигенција и нејзиното влијание врз човечкиот род, исто така укажува дека постојат многу граници, како што се нашите сензори за способност.

Роботика[уреди | уреди извор]

Сајбер-тајп системи не се само хомостатички што значи дека тие се способни да се зачуваат стабилните внатрешни услово во различни средини. Тестирање на тврдењата на Варела и Матурана преку синтетички уреди е поголема и сериозна во дискусијата за Ворик и оние кои се вклучени во слични истражувања.Варвик во областа на роботиката изјавил “Еден робот, со вештачки невронски мрежи мозокот во читање, Велика Британија, научив како да се движат наоколу”.Потоа во САД беше претставен робот од страна на друг робот врз основа на она што се беше научил.

Проект Cyborg[уреди | уреди извор]

Веројатно најпознатиот дел од истражувањето од Ворик (и потеклото на прекарот, "Капетан Cyborg", му е дадена од страна на регистар) е збир на експерименти познат како проект Cyborg, во која тој чип вграден во неговата рака , со цел "да стане киборг". Првата фаза од ова истражување, кој започна на 24 мај 1998 година, се вклучени едноставна РФИД предавател се вграден под кожата Ворик, и се користи за контрола врати, светла, греалки и други компјутерски контролирани уреди врз основа на неговата близина. Главната цел на овој експеримент беше речено да биде за да ги тестираат границите на она што телото ќе го прифати, и како лесно ќе биде да се добијат значајни сигнал од страна на чип. Втората фаза се вклучени посложени нервните интерфејс кој е дизајниран и изграден посебно за експеримент со д-р Марк Gasson и неговиот тим на Универзитетот на читање. Овој уред се состои од внатрешна електрода низа, поврзан со надворешен "ракавица". Тоа беше вграден на 14 март 2002 година. Електродната низа содржи 100 електроди, од кои 25 може да се пристапи во секое време. Експериментот се покажа успешен, а за сигналот беше произведени доволни детали дека “робот рака” развиена од страна на колегата на Ворик, д-р Петар Киберд, беше во можност да имитираат акции на сопствени рака.Ворик и неговите колеги тврдат дека проектот Cyborg истражување може да доведе до нова медицинска алатки за лекување на пациентите со оштетување на нервниот систем.

Испитувач Тјуринг[уреди | уреди извор]

Ворик има учествувано како испитувач Тјуринг, во два наврати, судејќи машини во 2001 и 2006 година, платформи за "имитација играта како смислена од Алан Тјуринг. Од 2001 година награда, која се одржа во Научниот музеј во Лондон, опремен Туринг "жири услугата или еден-на-еден Туринг тестови.Во 2006 година се одржа натпревар како Тјуринг тест на Универзитетскиот колеџ во Лондон и го освои Роло Карпентер.

Презентации[уреди | уреди извор]

Тој во неговиот живот извел голем број на презентации кои се одвивале насекаде низ светот.Во моментот работи на проект којшто е спонзориран од страна на EPSRC во кои со користење на биолошки неврони се врши контрола на мобилен робот .