Миа Фароу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фароу во 1980 година

Миа Фароу (Лос Анџелес, 9 февруари 1945), американската глумица.

Во 1964 година ја глуми главната улога во телевизиската серија „Гратчето Пејтон“, при што стекнува голема популарност. По две години, таа ја напушти серијата и добива голем публицитет, откако стапи во брак со 30-години постариот американски пејач Френк Синатра. Во 1968 година, филмот „Бебето на Розмари“ на режисерот Роман Полански во кој Фароу настапува, добива номинација за Оскар.