16 февруари (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 февруари
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 февруари
1848  Октав Мирбо — француски писател.
1873  Радое Домановиќ — српски писател.
1877  Исидора Секулиќ — српска писателка.
1912  Крум Тошев — македонски славист.
1926  Џон Шлезингер — англиски режисер и глумец.
1935  Сони Боно — американски пејач и политичар.
1942  Ким Џонг Ил — претседател на Северна Кореја.
1948  Екхарт Толе — германско-канадски духовен учител.
1958  Оскар Шмид — бразилски кошаркар.
1958  Сергеј Фомин — руски математичар.
1959  Благоја Маркоски — македонски географ.
1959  Џон Мекинро — американски тенисер.
1959  Александар Петровиќ — хрватски и југословенски кошаркар и тренер.
1961  Енди Тејлор — англиски поп-музичар, член на групата „Дјуран Дјуран“ (Duran Duran).
1964  Бебето — бразилски фудбалер.
1970  Владан Лукиќ— српски фудбалер.
1973  Кети Фримен— австралиска атлетичарка.
1979  Валентино Роси — Италијански мотоциклист.
1984  Брент Букволтер — американски велосипедист.
1986  Диего Годин — уругвајски фудбалер.
1986  Карлес Перес — шпански фудбалер.
1988  Андреа Ранокја — италијански фудбалер.
1994  Федерико Бернардески — италијански фудбалер.